New York State USBC Hall of Fame


NEW YORK STATE HONOREES: Four people were inducted into the New York State USBC Hall of Fame and two others received service awards on Saturday night (May 30) at The DoubleTree by Hilton in Syracuse. Seated from left are Betty Lou Orr of Wells, Service to Bowling/Community Award; and Nancy Howell of Kingston, Service to Youth Award; standing, Marcel Fournier of Florida, formerly of Rochester, Meritorious Service; Jane Abraham of Oswego, Meritorious Service; Patti TeNyenhuis of Saugerties, Superior Performance; and Ron Priester of Albany, Superior Performance. About 140 attended the dinner. Photo by Mike Pettinella/NYS USBC Assn. Mgr.

NYS Hall of Fame Inductees
Thankful for ‘Awesome Honor’

JUNE 1, 2015 – Patti TeNyenhuis of Saugerties, Ron Priester of Delmar, Marcel Fournier of Port Orange, Fla., formerly of Rochester, and Jane Abraham of Oswego were inducted into the New York State USBC Hall of Fame on Saturday night at The DoubleTree by Hilton Syracuse.

About 140 people attended the ceremony, which also saw the presentation of NYS Service Awards to Nancy Howell of Kingston (Service to Youth) and Betty Lou Orr of Wells (Service to Bowling/Community). All of the recipients acknowledged their family members and friends who attended the event.

TeNyenhuis, the 2009 NYS Queens champion and 2014 NYS Women’s Championships Doubles winner, has an impressive resume over 28 years of competitive bowling that includes nine 300 games and three 800 series.

“It is an awesome honor to be inducted into the New York State Hall of Fame. I have been working toward this goal for many years,” said TeNyenhuis, who, along with Priester, was inducted into the Superior Performance category.

She recalled her start in bowling 30 years ago at an eight-lane hall with above-ground ball returns in Margaretville and said she has been “working on my bowling skills ever since.” She thanked her parents (now deceased) for introducing her to the sport, and her husband, Mark, and best friend, Michelle Young, for all their support.

Priester, a standout in the Albany area since the 1970’s, mentioned that the 1993 American Bowling Congress Tournament in Tulsa, Okla., was the “greatest experience I ever had” in bowling. It was there that he and his Brueggers Bagels team posted a then-record score of 3,537 in the Team event.

“I remember we didn’t begin bowling that night until 10:30 and got done around 2:30 in the morning,” he said. “It was a record that stood for about 20 years.”

He thanked Morris Kramer – “He helped me with my game and was an excellent ball-driller” – and his many bowling friends and family.

Fournier, who, along with Abraham, was inducted in the Meritorious Service category, was a key figure in the advancement of bowling through the ABC, USBC and Bowling Proprietors Association at the local, state and national levels for more than 30 years, starting in the early 1960’s

“We were there when (bowling) was hot. If you didn't bowl, you were nobody,” said Fournier, owner and/or operator of eight bowling centers, most notably Olympic Bowl in Rochester, a longtime host of the Professional Bowlers Association.

He spent 43 years in Rochester, where he was one of the originators of the Rochester Fun Time Junior Bowling television show and a co-founder of the popular Lilac City Tournament.

“I remember back in 1961, when I was managing Olympic, and I was told to “go there (to a BPA meeting) and get involved,” he said. “I stayed very involved from that point on.”

He spoke of leading the proprietors’ group in a battle against a proposal to put a sales tax on bowling. “We took that fight to Albany and gave every legislator a bowling pin. It was soundly defeated,” he said.

Today, Fournier works in real estate with his daughter in Florida and continues to bowl, having posted a 300 game three weeks ago.

Abraham, still going strong at 87, has been involved in bowling since 1949 and, since founding the Minetto Merchant Women’s League in the 1950’s, she has been a bowling promoter, organizer, league and local association officer.

A regular participant in the NYS Women’s Senior Singles Championships, she said she continues to bowl despite breaking her left elbow (her bowling arm) a couple years ago – using a five-pound ball as a right-hander.

“At the tournament in Oswego (in 2013) I did get a trophy,” she said. “Out of 164 entries in my division I was dead last and they gave me a trophy – it’s the back end of a horse. I treat it with a lot of care.”

Howell was honored for her dedication to youth bowling through the Catskill Mountain USBC Youth association, New York State USBC (formerly the New York State Youth Bowling Association) and the New York State Youth Leaders organization.

“I do it for the smiles,” said Howell, who urged local association officials to start a Youth Leaders program to “give the kids the confidence they need.”

Orr was honored for her work as a league and Women’s 500 Club leader, and her efforts with the volunteer fire company and her church in the Johnstown area. She was president of the Gloversville WBA for 25 years, before retiring in 2005, and currently is a director of the Johnstown USBC WBA.

-- By Mike Pettinella/NYS USBC Association Manager


Hall of Fame and Service Award Nomination Forms

CLICK HERE FOR SUPERIOR PERFORMANCE
NOMINATION FORM

CLICK HERE FOR MERITORIOUS SERVICE
NOMINATION FORM


CLICK HERE FOR SERVICE TO YOUTH NOMINATION FORM

CLICK HERE FOR SERVICE TO BOWLING/COMMUNITY NOMINATION FORM

CLICK HERE FOR PROPRIETOR OF THE YEAR
NOMINATION FORM


New York State USBC Hall Of Fame

MEN
(NYS USBC merger took effect in 2012)

2015 Ron Priester, Albany, Superior Performance
2015 Marcel Fournier, Florida (formerly of Rochester), Meritorious Service
2014 Benny Appleby, Auburn, Superior Performance
2013 Joe Losurdo, Oswego/Syracuse, Superior Performance
2012 Robert Hoefer Oswego Superior Performance
2012 Thomas Solimine Sr. White Plains Meritorious Service
2011 Frank Formicola Rochester Meritorious Service
2011 Dick Battista * New York City Outstanding Ability
2010 Jack Moran Canandaigua Meritorious Service
2010 Mark Roth Fulton Outstanding Ability
2010 Tom Baker Buffalo Outstanding Ability
2010 Mike Faliero West Seneca Outstanding Ability
2008 Paul Kupelian Constantia Meritorious Service
2008 Frank Cannistra Utica Meritorious Service
2008 Thomas J. Minnegan Syracuse Outstanding Ability
2008 Gary B. Cunningham Syracuse Outstanding Ability
2008 Joseph Sopp * Cortland Outstanding Ability
2007 Edward Rundle * Ithaca Meritorious Service
2007 William Fortino Rochester Meritorious Service
2007 David Carpenter, Sr. Outstanding Ability - Veteran
2007 Clifford Saliba Syracuse Outstanding Ability
2006 Samuel Ventura Syracuse Outstanding Ability
2006 Michael Daley Syracuse Outstanding Ability
2006 Leo Casarsa * Buffalo Outstanding Ability
2005 Michael Tryniski Fulton Outstanding Ability
2005 Frank Asselta Utica Outstanding Ability
2004 George Zaharis * Johnson City Outstanding Ability
2004 Frank Hermans * Syracuse Outstanding Ability
2004 Andy Melynk Syracuse Outstanding Ability
2004 Mike Christie Albany Outstanding Ability
2003 Angelo Russo* Buffalo Outstanding Ability
2003 Francis Bax Niagara Falls Outstanding Ability
2002 Bud Schwabl Buffalo Outstanding Ability
2002 Martin Fichera Syracuse Outstanding Ability
2002 John Spadaro Eastern Long Island Meritorious Service
2002 Vito Galligano Rome Meritorious Service
2001 Hugo Mcgroty Schenectady Outstanding Ability
2001 "Richard Vigars, Jr.*" Schenectady Outstanding Ability
2001 Pete Cambio Buffalo Outstanding Ability - Veteran
2001 Ray Barton * Elmira Outstanding Ability
2001 Elmer Seidel * Rochester Meritorious Service
2000 Don Gates Syracuse Outstanding Ability
2000 Gus Lampo Endicott/Oneonta Outstanding Ability - Veteran
2000 Jim Lewis Albany Outstanding Ability - Veteran
2000 Al Faragalli * New York City Outstanding Ability
2000 Marty Casio * New York City Outstanding Ability
2000 Thomas DeChalus Eastern Long Island Meritorious Service
2000 William Schwartzenberg * Westchester Meritorious Service
1999 Mark Chafel * Rochester Outstanding Ability
1999 Vince DiNapoli, Sr. * Rochester Outstanding Ability - Veteran
1999 Joe Goleblewski Buffalo Outstanding Ability
1999 Angelo Bell * Batavia Meritorious Service
1998 Junie McMahon * New York City Outstanding Ability
1998 Anthony "Nin" Angelo Lockport Outstanding Ability
1997 Mort Lindsay * New York City Outstanding Ability
1997 Arthur Jeziorski Buffalo Outstanding Ability
1997 Kenneth C. Kreger Tonawanda Meritorious Service
1997 Robert B. Lowe Tonawanda Meritorious Service
1996 Bruce Koch Rochester Outstanding Ability - Veteran
1996 Lou Campi * New York City Outstanding Ability
1996 Phil Versace Poughkeepsie Outstanding Ability
1996 Fred O. Reed * Clyde Meritorious Service
1996 Milton E. Alt * Rochester Meritorious Service
1995 Ray DiSanto Rochester Outstanding Ability - Veteran
1995 Phil Cleary Binghamton Outstanding Ability
1995 Edward Reddy * Syracuse Meritorious Service
1995 Jerry Back * Buffalo Outstanding Ability
1995 Frank Santore * New York City Outstanding Ability
1995 Charles Young * Albany Meritorious Service
1995 Sam Furcinito * Utica Meritorious Service
1994 Ken Campbell * Ithaca Outstanding Ability
1994 Jerry Cargill, Sr. Endicott Meritorious Service
1993 Louis Scrimale Syracuse Outstanding Ability
1993 Anthony Quaranto, Sr. Niagara Falls Meritorious Service
1993 Joseph Paussa, Jr. * Syracuse Meritorious Service
1993 J. Nelson Thurston * Lockport Meritorious Service
1993 Joseph Higgins Fulton Meritorious Service
1992 Marty Piraino * Syracuse Outstanding Ability
1992 Joseph Malambri * Fulton Meritorious Service
1992 Joseph Koch * Rochester Outstanding Ability - Veteran
1992 John R. Capozzi Ithaca Meritorious Service
1992 Ben Berinstein * Syracuse Meritorious Service
1992 Louis Barnard Elmira Outstanding Ability
1991 John Russo * Syracuse Outstanding Ability
1991 Harold Shaul * Binghamton Meritorious Service
1991 John R. Nevada * Rochester Meritorious Service
1990 Butch Hoefner * Rochester Outstanding Ability
1990 Victor Giromini * Syracuse Outstanding Ability
1990 Morris Cramer Troy Outstanding Ability
1990 William Landgraf * New York City Meritorious Service
1989 Ralph Engan * Westchester Outstanding Ability
1989 Lil Villani Niagara Falls Outstanding Ability
1989 John Walther, Jr. * Albany Outstanding Ability
1989 Herbert E. Burns * Tonawanda Meritorious Service
1988 George Young * Long Island Outstanding Ability
1988 Joe Schmidt * Albany Outstanding Ability
1988 Joe Minella * Rochester Meritorious Service
1988 Chet Power * Rochester Meritorious Service
1988 Robert Lynch * Yonkers Meritorious Service
1987 Edwin Wildey * Rochester Meritorious Service
1987 Blase P. Palumbo * Buffalo Meritorious Service
1987 Vic Herrmann Buffalo Outstanding Ability
1987 Robert Allen * Westchester Outstanding Ability
1986 Jack Zack * Buffalo Outstanding Ability
1986 Richard Vigars, Sr. * Albany Outstanding Ability
1986 Al Lattin * New York City Meritorious Service
1986 Addison Jones * Kingston Meritorious Service
1986 Greg Griffo * Syracuse Outstanding Ability
1986 Joe Difiglia * Buffalo Outstanding Ability
1986 Eddie Adams * Buffalo Outstanding Ability
1985 Larry Sutton * Rochester Outstanding Ability
1985 James Schroeder Buffalo Outstanding Ability
1985 George A. Obenauer * Buffalo Meritorious Service
1985 William Marchese * Buffalo Meritorious Service
1984 Berard Sarno, Sr. * Syracuse Meritorious Service
1984 Joseph Robelotto * Albany Meritorious Service
1984 John Quinzi * Rochester Outstanding Ability
1984 Maurice Hayes * Rochester Meritorious Service
1984 Steve Czerwinski * Buffalo Outstanding Ability
1982 Andy Varipapa * West Hempstead Ability - Charter Member
1982 Barry Spinella * New York City Ability - Charter Member
1982 Tony Sparando * Rego Park Ability - Charter Member
1982 James Smith * Buffalo Ability - Charter Member
1982 John O. Martino * Syracuse Ability - Charter Member
1982 John Koster * East Nyack Ability - Charter Member
1982 Joe Falcaro * New York City Ability - Charter Member
1982 Grazio Castellano * New York City Ability - Charter Member
1982 Frank Caruana * Buffalo Ability - Charter Member
1982 Allie Brandt * Lockport Ability - Charter Member
1982 Joe Thum * New York City Meritorious - Charter Member

 *Deceased

WOMEN
1. Iolia F. Lasher, Albany, Meritorious Service 1961 *
2. Ruth Hunzinger, Utica, Meritorious Service 1962 *
3. Alberta E. Crowe, Syracuse, Meritorious Service 1963 *
4. Hattie Dean, Buffalo, Meritorious Service 1963 *
5. Josephine Slezak, NYC, Meritorious Service 1963 *
6. Alice Love, Jamestown, Meritorious Service 1964 *
7. Ruth Brisson, Syracuse, Meritorious Service 1965 *
8. Theresa Reynolds, B-JC-E, Meritorious Service 1966 *
9. Mary E. Ward,  Rochester, Meritorious Service 1967 *
10. Addie Ruschmeyer, Westchester, Superior Performance 1968 *
11. Emily Chapman, Poughkeepsie, Meritorious Service 1969 *
12. Gladys Banker, Finger Lakes, Meritorious Service 1970 *
13. Clover Bayley, Watertown, Meritorious Service 1971 *
14. Edith Flansburg, Utica, Meritorious Service 1972 *
15. Harriet Darling, Syracuse, Meritorious Service 1973 *
16. Ermine K. Mulholland, Albany, Meritorious Service 1974 *
17. Margaret J. Barry, Buffalo, Meritorious Service 1974 *
18. Doris Coburn, Buffalo, Superior Performance 1975
19. Mildred Ignizio, Rochester, Superior Performance 1976
20. Jean Leffers, Buffalo, Meritorious Service 1977 *
21. Anne Happel, Poughkeepsie, Meritorious Service  1977 *
22. Katherine Linder, Jamestown, Meritorious Service 1978 *
23. Hazel Fischer, Syracuse, Meritorious Service1979 *
24. Jean Godkin, Geneva, Meritorious Service1980
25. Gladys O' Neill, Gouveneur, Meritorious Service 1981 *
26. Martha Martell, Rochester, Meritorious Service 1982 *
27. Ethel Vogelsang, Buffalo, Superior Performance 1983 *
28. Frances Priolo, Syracuse, Superior Performance 1984 *
29. Marie Munson, Niagara Falls, Meritorious Service 1985 *
30. Jane Rossi, Westchester, Meritorious Service1985 *
31. Phyllis Notaro, Buffalo, Superior Performance 1986
32. Lillian Oliver, Nassau County, Meritorious Service 1986 *
33. Frances Bessette, Plattsburgh, Meritorious Service 1987 *
34. Rose Schatzel, Kingston, Superior Performance 1987
35. Betty Maw, Buffalo, Superior Performance 1988
36. Mary Peters, Syracuse, Meritorious Service 1988 *
37. Helena Perry, Schenectady, Meritorious Service 1989 *
38. Barbara Leicht-Bowers, Albany, Superior Performance 1989 *
39. Helen Green, Buffalo, Superior Performance 1990 *
40. Mary Smack, B-JC-E, Meritorious Service1990 *
41. Connie Barlette, Albany, Meritorious Service1991 *
42. Ethel Brock, Westchester, Meritorious Service1992 *
43. Barbara Shelton, Nassau County, Superior Performance 1992
44. Marie Baxter, Nassau County, Superior Performance 1993
45. Anna M. Fries, Poughkeepsie, Meritorious Service 1993 *
46. Pearl Keller, Westchester, Meritorious Service 1994
47. Jennette Adams, Syracuse, Superior Performance 1994
48. Frances Lansbury, Auburn, Meritorious Service 1995 *
49. Judy Koester, Rochester, Superior Performance 1995
50. Connie Coulter, Glens Falls, Meritorious Service 1996
51. Irene Kreidler, Nassau County, Meritorious Service1997 *
52. Sandy Love, Rochester, Superior Performance 1997
53. Nancy Walczyk, Erie County, Meritorious Service 1998
54. Joann Peworchik, B-JC-E, Superior Performance 1998
55. Frances McCormick, Albany, Meritorious Service 1999 *
56. Freida Gates, Syracuse, Superior Performance 1999
57. Beverly Schino, Ithaca, Meritorious Service 2000 *
58. Susan George, Suffolk County, Superior Performance 2000
59. Mildred Hunt, B-J C-E, Meritorious Service2000 *
60. Betty R. Hopkins, Rochester, Meritorious Service2001
61. Carol Crandall, Schenectady, Superior Performance 2001
62. Mary Louise Corkery, Jamestown, Meritorious Service 2002
63. Marie Mazone, Albany, Superior Performance 2002
64. Claire ‘Penny’ Noller, Nassau Co., Meritorious Service 2003 *
65. Cindy Coburn-Carroll, Buffalo, Superior Performance 2003
66. Esther Henry, Rochester, Superior Performance 2003 *
67. Bibsy Wansor, Nassau County, Meritorious Service  2004 *
68. Jeanne Zappulla, New York City, Superior Performance 2004
69. Maureen Baker, Rockland Co., Meritorious Service 2005 *
70. Alberta Wambold, Rochester, Superior Performance 2005
71. Colleen Celentani, Rochester, Superior Performance 2006
72. Vi Bonomo, Utica, Meritorious Service 2006 *
73. Janet Manfredi, Poughkeepsie, Superior Performance 2007
74. Betty K. Kingsley, Rochester, Meritorious Service 2007
75. Denise De Carlo Johnson, Albany Superior Performance 2008
76. Elizabeth Taylor, Gloversville, Meritorious Service 2008
77. Liz A. Johnson, Greater Buffalo, Superior Performance 2009
78. Priscilla Zonneville, Wayne County, Meritorious Service 2009
79. Kathy Cavicchi, Long Island, Superior Performance 2010
80. JoAnn LaTulip, Oswego/Syracuse, Meritorious Service 2010
81. Sheila Allen, Peekskill, Superior Performance 2011
82. Marilyn Johnson, Poughkeepsie, Meritorious Service 2011
NYS USBC merger took effect in 2012
Gina Wrights Redding, Rochester, Superior Performance 2012
Patricia Allen, Ithaca, Meritorious Service 2012 *
Jodi Musto, Schenectady, Superior Performance 2013
Anne Strom Baird, Cortland, Meritorious Service 2013
Traci Spanitz, Rochester, Superior Performance 2014
Margaret Lancaster, Marion, Meritorious Service 2014
Jane Abraham, Oswego, Meritorious Service 2015
Patti TeNyenhuis, Saugerties, Superior Performance 2015

*Deceased

Back to Top
New York State USBC Bowling Association News
 
Liz Johnson Wins Detroit Open for 2nd PWBA Crown in 2015

DETROIT, Mich. (Aug. 30, 2015) -- Liz Johnson of Cheektowaga, New York, became the first two-time winner this season on the Professional Women's Bowling Association Tour as she overcame a tough lane condition Saturday to claim the 2015 PWBA Detroit Open title.

View Full Article

Shafer Ends 12-Year Title Drought in Delaware

MIDDLETOWN, Del. (Aug. 23, 2015) – Ryan Shafer of Horseheads, N.Y., ended a 12-year title drought Sunday, defeating Marshall Kent of Yakima, Wash., 254-144, to win the PBA Xtra Frame Gene Carter Pro Shop East Classic at Mid-County Bowling and Entertainment.
View Full Article

Schenectady's Liz Kuhlkin Wins First PWBA Title

TOPEKA, Kan., AUGUST 9, 2015 - Liz Kuhlkin of Schenectady, New York, rolled through the stepladder finals Saturday, winning three matches to claim the title at the 2015 Professional Women's Bowling Association Topeka Open presented by Prairie Band Casino & Resort.
View Full Article